Aktuální příspěvek

Jo Nesbo: Švábi
Nakladatel: Kniha Zlín
Vybral: lasička
Kategorie: Detektivka
Den: 04.06.2014
"No, té zimy ztroskotala jedna rybářská šalupa, stalo se to za bezvětří a pouhých několik stovek metrů od břehu, ale byla taková zima, že nikdo z devíti lidí na palubě se nedokázal zachránit. V místě, kde se loď potopila, je podmořský proud, a nikoho z utonulých nenašli. Později lidi začali tvrdit, že se ve fjordu objevila spousta úhořů. Víte, povídá se totiž, že úhoři žerou utonulé. Většina utopených měla v Orsta příbuzné, proto prodej úhořů najednou ustal. Lidi si ani netroufali nechat se spatřit, jak si nesou domů v tašce úhoře. Dědeček tudíž zjistil, že se mu vyplatí prodat veškeré ostatní ryby a úhoře sníst sám. Sunnmořan, chápete..."
Zvedla sklenku a z podtácku a postavila ji na stůl. Na ubruse se vytvořil tmavý kroužek.
Tak mu asi úhoři zachutnali. "Těch utopenců bylo jenom devět," prohlásil dědeček. "Na všechny úhoře se dostat nemohlo. Možná jsem snědl jednoho nebo dva, kteří si pochutnali na těch ubožácích, a co? V tom případě jsem nepoznal rozdíl." Nepoznal rozdíl! to je dobré, že?
Znělo to jako ozvěna.
"Jaký je váš názor, pane Hole? Myslíte si, že úhoři ty lidi sežrali?"
Recenze knihy / Anotace
Klasicky dobrá severská detektivka Jo Nesboa, na kterou je čtenář již u autora zvyklý. Ovšem příběh je netradičně zasazen do vlhko-horkého Thajska, do Bangkoku. Zapomeňte na tradiční severský sníh a ke čtení si vemte raději sklenku vody. Příběh má politickou zápletku a samozřejmě "dobrý" konec. Ovšem i v detektivkách můžete najít jistý druh poučení a prostor pro zamyšlení mezi dumáním, kdo je vlastně vrah.