Aktuální příspěvek

Jiří Hejda: Útěk
Nakladatel: Melantrich
Vybral: Horymore
Kategorie: Novela
Den: 05.06.2014
Uvázali kabel pevně několika uzly na železný nosník. Pak si Blažek podhodil kabel nad kolenem a nerozmýšleje se, stoupl botou na tyč mezi dráty, odrazil se a skočil. Lano se mu zadřelo do stehna, ale jen na okamžik, protože s tím počítal a držel je pevně v ruce. Ihned povolil a svezl se až do příkopu. Cítil, že si trochu spálil, snad i rozedřel ruku, ale dopadl měkce a hned byl na nohou. Kabel už také vylétl vzhůru, jak si ho Franta přitáhl. Uskočil stranou a v příštím okamžiku už letělo Frantovo tělo těsně vedle něj. I on přeskočil dráty a sklouzl bez pohromy, jen se spálenou dlaní. Ale to zjistili až mnohem později.
Byli venku. Pryč z pevnosti, jejíž černé zdivo se nad nimi tyčilo do hrozivé výše. Dobře, že byla tma, ve dne by se snad ani vůbec neodvážili skočit.
Ani nevěděli jak to přišlo, ale padli si do náruče a chvíli se objímali, přeplněni radostí, které nemohli dát hlasitý průchod. Ale jen chvíli. To nejhorší sice měli za sebou, v bezpečí však ještě dávno nebyli.
Recenze knihy / Anotace
Tato kniha vyšla v roce 1969 a už další roky nesměla být vydávána. Oba hrdinové (političtí vězni) této knihy dokázali zdánlivě nemožné - utekli v padesátých letech z vězení Leopoldov, což se do té doby nikomu nepodařilo. Útěk i další cesta obou vězňů jsou líčeny velmi objektivně, včetně jejich pohledu na situaci v republice, a závěrečné rozhodnutí vězně Blažka je také naprosto překvapivé.