Aktuální příspěvek

Dita Salbergová: Hajtry
Nakladatel: MEZERA
Vybral: jitro
Kategorie: Detektivka
Den: 06.06.2014
„Ještě něco,“ řekla mu, když nasedal do auta.
Čekal.
„Ten Dárius. Není nebezpečný?“
Pokýval nerozhodně hlavou ze strany na stranu. „Spíš vystrašený.“
„To sedí,“ přikývla.
Jenže vystrašený kůň je často i nebezpečný, pomyslela si v duchu.
Jakmile zmizel přívěs z dohledu, zašla do stáje zkontrolovat nového nájemníka. Ryzák stál s hlavou v koutě, nervózně hrabal přední nohou a nedůvěřivě odfrkával. Trochu jí dělalo starosti, že se hromady voňavého sena, které mu Sára připravila v rohu, ani nedotkl. Valacha, který se domáhal jeho pozornosti ze sousedního boxu, si nevšímal.
„Zavolám Finninga,“ rozhodla se, „čím dřív ho uvidí veterinář, tím líp.“
„Tak já zůstanu doma, třeba mě budeš potřebovat,“ odpověděla hbitě Sára opřená hlavou o mříže ryzákova boxu.
„Ty koukej mazat do školy,“ prohlásila Eva důrazně. V kapse se jí rozezněla árie. Otráveně vytáhla mobil a přejela pohledem displej. Rázem měla lepší náladu a naznačila gestem Sáře, ať už vypadne.
„Ivana,“ sykla na vysvětlenou.
„A jéje, zase budete kecat hodinu, ať ti neoteče ucho,“ ušklíbla se.
„Hele, padej do školy a až se budeš vracet, zkontroluj laskavě ohrady.“
Nadýchla se k rozjařenému pozdravu, ale vzápětí se zarazila, když zaslechla chladný tón své dlouholeté přítelkyně.
„Před dvěma dny jsme od tebe skoro za půl miliónu koupili koně,“ řekla bez pozdravu, „podle tebe s bezvadným charakterem.“
„Nějaký problém?“ Eva horečně přemýšlela, co se mohlo stát. Nejspíš před klisnu postavili příliš těžkou překážku a ta odmítla spolupracovat. Pak jí připadalo, že s každým dalším slovem couvá na kraj propasti.
„Neřekla jsi mi, že je zlá,“ přerývaně dýchala. „Včera Irenu nakopla.“
Ivana Hammersacková se na chvíli odmlčela a v koncentrovaném tichu Eva věděla, co uslyší, ještě dřív, než se znovu ozval ten cizí, ledový hlas.
„Ráno umřela.“ Začala vzlykat, ale sebrala se a dodala: „Podvedla jsi mě. Za to zaplatíš. Za to mi budeš platit do konce života.“
Recenze knihy / Anotace
Tuto napínavou detektivku z koňského prostředí jsem si koupila ihned poté, co jsem na internetu narazila na krátkou ukázku. Ukázka mě nezklamala, strhující příběh skutečně přečtete jedním dechem. Je možné, aby se z hodného koně stal během dvou dní zabiják, anebo to bylo úplně jinak?