Aktuální příspěvek

Miloš Urban: Přišla z moře
Nakladatel: Argo
Vybral: lasička
Kategorie: Román
Den: 10.06.2014
Výdělek ze své roční stáže bych dal za to, abych ji viděl v té vodě na vlastní oči. Nejen ze záběrů kamer hlídajících pláž. Jak připlavala na mírných vlnách, stoupla si na dno, šla po něm několik metrů a pak se zastavila. Tohle nezaznamenaly ani kamery; nespatřil to nikdo.

Když ji zaměřilo jedno otáčející se elektronické oko a pak druhé, už tam byla. Stála tam. Být vlny toho rána silnější, na místě by nevydržela, ale pohyb solného roztoku francouzsky zvaného La Manche (Rukáv) a anglicky The English Channel (Anglický kanál) byl po bouřce tak líný, že vydržela stát bez pohnutí dvacet dva minut, než ji pracovník dozorčí služby na svém monitoru zaznamenal.

Mezitím patrně spal. Poslal tam strážníka. Když na ni muž v uniformě promluvil, pohlédla na něj jakoby v úžasu. Neřekla ani slovo. Vypadala trochu jako cizinka.

Později jsme psali tu reportáž a Trevor se zeptal, jestli vím, jak se Kanál řekne bretonsky. Nevěděl jsem a on řekl: Mor Breizh. Uvízlo mi to v hlavě, protože člověku jako já ten název nutně připomíná česká slova ”moře“ a ”břeh“. Dvě slova, jež k sobě patří, ale nikdy nemůžou znamenat obojí. Buď jedno, anebo druhé. A přesto: Moře Břeh. Jako byste mostu dali název Řeka nebo řece Most.

Doktorka Fitzwilliamová pak tvrdila, že by nikdo nevydržel ve studené vodě tak dlouho – právě to je podle ní přesvědčivým důkazem, že dívka svůj vyšinutý stav nehraje. Jak se tam ale ocitla, to Beryl Fitzwilliamová nezkoumala, ani ji to nezajímalo. Jen přidala poznámku, že by člověk, který není na něco takového trénován, těžko uplaval v moři víc než dva kilometry.

Namítl jsem, že po noční bouři bylo moře nezvykle klidné. Pokud si nevšimla, jevilo se celé jaro neobyčejně teplé a začátek léta je skoro tropický – možná proto se úžina mezi Anglií a Francií chová tak nevyzpytatelně.

Pokývala hlavou, myšlenkami jinde. ”Možná chtěla doplavat do Anglie, ale nenašla tu Anglii, kterou znala. A oněměla. Stává se to.“
Recenze knihy / Anotace
V samotném úryvku nehledejte poselství ani hlubokou myšlenku. To naleznete až po přečtení celé knihy. Po poslední stránce jsem knihu odsunula a až o pár minut mozek zpracoval obsah a snad to co autor chtěl říci a na co poukázat. Doporučuji tento detektivní román odehrávající se na jihu Anglie jako oddychové čtení. Formátem je kniha ideální na cesty!