Aktuální příspěvek

Reinhold Messner: Cerro Torre
Nakladatel: Brána
Vybral: Horymore
Kategorie: Jiná próza
Den: 16.09.2015
31. ledna 1959, ve tři hodiny odpoledne, jak vzpomíná Maestri, jsou oba na vrcholu. Jištěni cepíny, zaraženými do sněhu, fotografují pět třepetajících praporků: italský, rakouský, argentinský, městský tridenstský a spolkový Societá Alpinisti Tridentini. Zůstávají nahoře jen krátce a potom, jako na útěku, rychle sestupují. Se smrtí v týle spěchají dolů a cítí strach, dezorientaci i zlost. V bouři, která strhává ze skály silné vrstvy sněhu, nemohou přímo k zářezu. „Colle dela Conquista“ je v té nepohodě hotové peklo. Musejí uhýbat do závětří a slaňovat na východ. Je možné dostat se přímo na rampu pod mohutným převisem? Plocha, tvořená obrovskou průnikovou stěnou, která vyznačuje pravou část východní stěny, je hladká a kolmá. Jako nožem vyříznutá ostruha mezi severní a východní stěnou. Nemožné! Kudy tedy dolů?
Večer, kdy jsou ještě 100 metrů nad fixními lany, se Maestri na pravém okraji výrazného ledového pole snaží vyhrabat ve firnu díru na místě, které však Eggerovi nepřipadá bezpečné.
Toni chce lepší místo na bivak hledat o něco níž, nebo lépe, jít pořád dolů. A právě tehdy dojde k neštěstí. Někde z vrcholové skály se musel uvolnit velký kus ledu a padá s ohlušujícím rachotem. Zatmělo se. Ceasere křičí, aby Toniho varoval… Egger visící na laně 20 metrů pod Maestrim, je zachycen lavinou a mizí.
Maestri - dřepící na skále - jen vnímá, že drží v rukou prázdné lano. Je Egger mrtvý, zasažený ledovým balvanem do hlavy a stržený dolů? Konec lana je nezvykle lehký, ano, Toni tam není.
Recenze knihy / Anotace
Cerro Torre, hrozící a v podstatě nezdolatelná hora v Patagonii, je touhou všech špičkových horolezců. Poprvé se na vrchol dostali v roce 1959 dva italští horolezci, Maestri a Egger. Jeden z nich však při sestupu zahynul a jejich úspěch se nikdy nepodařilo prokázat. Kniha je strhujícím důkazem, že pro člověka není žádný vrchol nedosažitelný.