Aktuální příspěvek

Garri Kasparov: Jak život napodobuje šachy
Nakladatel: Dokořán
Vybral: Křovinořez
Kategorie: Jiná próza
Den: 20.09.2015
Zdatný šachový počítač, nastavený na maximální výkon, každého nezkušeného hráče nelítostně rozdrtí. Je to možná zvláštní, ale autoři nových šachových programů si teď lámou hlavu hledáním způsobů, které by jejich výtvory spíš oslabily, než dále posílily. Šachista si může vybrat mezi různými výkonnostními úrovněmi stroje a najít si takovou, při níž bude mít šanci na vítězství. Jak velká má ale tato šance být?
Hledání zlaté střední cesty mezi dvěma polárními možnostmi je osobní věc každého z nás. Pro začátek je dobré řídit se pravidlem "neprohrávat častěji, než je to přijatelné pro naše sebevědomí". Když na turnajích pokaždé prohrajeme s nulou, podlomí to našeho bojového ducha dlouho předtím, než zvládneme návyky, nezbytné pro dosažení nějakých slušnějších výsledků. Pokud totiž nemáme přímo nadlidské sebevědomí (nebo nám naopak zcela nechybí), neustálé nezdary nás srazí do močálu pochyb a deprese, místo aby nás inspirovaly k nezbytným změnám.
I kdyby se nám líbilo sebevíc stále vítězit, je důležité chápat, že prohry jsou nevyhnutelné a pro náš další pokrok dokonce nezbytné. Skutečné mistrovství spočívá v tom, abychom se dokázali katastrofálním nezdarům vyhnout v těch nejdůležitějších bitvách. Ještě podstatnější je chápat tuhle zásadu v reálném světě, kde bezvýhradná podpora okolí ukolébává naše pochybnosti. Nejsou to jen faraóni a diktátoři, kdo si o sobě myslí, že má vždycky pravdu. I politici a manažeři velkých podnikatelských subjektů se zpravidla obklopují svými příznivci. V debatách s nadšenými stoupenci čerpají energii a kritiky pak viní z nedostatku objektivity. Jakmile se jim pak přestane dařit, mají sklon svalovat vinu na jiné. Je velice snadné udělat nebezpečný krok od uznání našich úspěchů k uznání naší neomylnosti, a to bez důkazů.
Recenze knihy / Anotace
Světový velmistr velmi dobrým způsobem popisuje, jak lze zkušenosti ze hry v šach účinně promítnout do řešení klíčových životních situací - ať už v rodinném životě nebo v práci. Kniha je skvělá, ale pro šachisty je vynikající!