Aktuální příspěvek

Kateřina Tučková: Žítkovské bohyně
Nakladatel: Host
Vybral: Carmen
Kategorie: Román
Den: 21.09.2015
Celé to prokletí… myslím, že je to nesmysl. Pověra. Z těch řečí o Mahdalce jde sice strach, ale tohle? A v dnešní době? Tetičko, já jsem odsud a vím, co bohyně umí, ale přece nebudu věřit, že jsem prokletá.
Na chvíli se odmlčela. Rozhostilo se nepříjemné dusivé ticho.
– Myslím, že se mě Surmena snažila chránit zbytečně. Vždyť je to holý nesmysl, věřit v prokletí a naplnit si tak celý život strachem. Lidé přece neumírají na lidské řeči!

– Věř si, čemu chceš, přerušila ji tvrdě Irma, – a klidně pochybuj o tom, co může způsobit porobení. Však ty prohlédneš, až jednou sama přiložíš prsty na rány, jako ten Tomáš. Ale o Surmeně ať tě neslyším říct jediné křivé slovo, dokud budu dýchat, rozumíš? To jen díky ní si žiješ ten svůj nanicovatý život aspoň tak, jak si ho žiješ. Zakázala lidem z Kopanic mluvit před tebou o tom, co nad vaší rodinou visí, a bez její usilovné snahy chránit tě lidských řečí bys už byla dávno na hromadě, rozsypaná, že by tě nikdo neposbíral. Protože vyrůstat s vědomím toho, že se tě lidé straní, protože jsi ocejchovaná, divná, nebezpečná, a to mezi takovými, kteří tomu bezmezně věří, by tě změnilo k nepoznání, pokud by se nestalo ještě něco horšího, na to vem jed.
– Ale tetičko, to přece není možné, aby nějaké řeči přivodily smrt. Matčinu nebo Surmeninu…
– Mlč! Lidi už umřeli na mnohem míň než na víru v řeči. Jestliže něčemu věříš a věří tomu i lidi kolem tebe, směřuješ k tomu, ať chceš nebo ne. A na to by Mahdalka nemusela mít ani žádnou zvláštní sílu, aby to svým prokletím dokázala. Lidská víra, víra v cokoliv, ale silná a neotřesitelná víra je strašlivě mocná, uvědom si to!
Recenze knihy / Anotace
Na pozadí německé okupace a komunistického stíhání všech nekonformních občanů se odehrávají dramata žen, které měly výjimečné schopnosti léčit tělesná i duševní trápení, a též viděly do budoucnosti. V zapomenutých kopcích Bílých Karpat se v magických rituálech předávaných po generace prolíná dvacáté století s minulostí...