Aktuální příspěvek

Oskar Wilde: Obraz Doriana Graye
Nakladatel: Ikar
Vybral: lasička
Kategorie: Román
Den: 24.05.2014
Často strávil celý den tím, že ve zvláštních kazetách rovnal a přerovnával rozmanité kameny, které nasbíral, tak třeba olivově zelený chrysoberyl, který ve světle lampy zrudne, cymofan se stříbrnou, drátku podobnou žilkou, pistáciově zbarvený chrysolit, topasy růžové jako růže a žluté jako víno, žhavě šarlatové karbunkuly s mihotavými čtyřpaprskovými hvězdami, plamenně červené hessonity, oranžové a fialové spinely a ametysty se střídavými vrstvami rubínovými a safírovými.
Miloval rudé zlato slunečního kamene a perleťovou běl kamene měsíčního a lomenou duhu mléčného opálu. Z Amsterodamu si objednal tři smaragdy neobyčejné velikosti a barevné sytosti a měl tyrkys de la vieille roche, který budil závist všech znalců.
Vypátral také podivuhodná vyprávění o klenotech. Alfonsova »Clericalis disciplina« se zmiňuje o hadu s očima z pravého hyacintu a v romantické povídce o Alexandrovi se praví, že dobyvatel Emathie našel v údolí Jordánu hady »s náhrdelníky z pravých smaragdů, vyrůstajících jim ze hřbetů«. V mozku draka, o němž vypráví Filostratos, byl drahokam a »ukázáním zlatých písmena šarlatového roucha« bylo možno tu nestvůru uvrhnout do magického spánku a usmrtit. Podle velikého alchymisty Pierra de Bonifáce démant propůjčuje člověku neviditelnost a indický achát mu dodává výmluvnosti. Karneol tiší hněv, hyacint přivolává spánek a ametyst odstraňuje vinné výpary. Granát vyhání zlé duchy a hydropicus zbavuje měsíc barvy. Selenitu přibývá a ubývá s lunou a meloceus, který odhaluje zloděje, účinkuje jen po krvi kůzlat. Leonardus Camillus viděl bílý kámen, vyňatý z mozku právě zabité ropuchy, a ten byl jistým protijedem při otravě. Bezoar, nalezený v srdci arabského jelena, čarodějně léčil mor. V hnízdech arabských ptáků býval aspilates, který podle Démokrita chránil nositele před jakýmkoli nebezpečenstvím ohně.
Recenze knihy / Anotace
Fantaskní příběh mladého aristokrata a obrazu. Touha po nesmrtelnosti zaobalena do mrzké pomíjivosti a fantaskních popisů reaálijí a metérií všeho druhu... hudba, drahé kameny, barvy...kniha obsahuje vše po čem může prahnout fantasie a snad i člověk sám.