Aktuální příspěvek

Arthur Hailey: Kola
Nakladatel: Odeon
Vybral: Klárka
Kategorie: Román
Den: 31.05.2014
Lidé zvenčí, kteří přicházejí na prohlídku továrny, si často myslí, že dělníci si po nějakém čase zvyknou na všechen ten hluk, smrad, horko, na neúprosné pracovní tempo, na úkony, které se se opakují donekonečna. Zaleski slýchával, jak návštěvníci o tom vykládají svým dětem, jako by mluvili o exponátech zoologické zahrady: „Ti jsou na to zvyklí. A většina jich je tu šťastná. Nevyměnili by tuhle práci za nic na světě.“
Když to slyšel, chtělo se mu vždycky křiknout: „Děti, nevěřte tomu! To je lež!“
Jako většina lidí, kteří znali automobilky zblízka, věděl i Zaleski, že jenom málo dělníků na výrobních linkách má v úmyslu udělat si z toho celoživotní zaměstnání, i když na lince třeba pracují už dlouhá léta. Zpočátku to obvykle brali jako něco dočasného, než najdou lepší práci. Pro mnohé z nich však – zvlášť pro ty s nedostatečným vzděláním – je výhodnější zaměstnání nedosažitelné, zůstává jen klamným snem. Dostali se do pasti. A je to past dvojitá: k výrobním linkám je na jedné straně poutají jejich vlastní závazky – manželství, děti nájemné, splátky – a na druhé straně skutečnost, že výdělky v automobilovém průmyslu jsou ve srovnání s jinými průmyslovými odvětvími vysoké.
Jenže ani mzdy, ani výhodný prémiový systém nic nemění na povaze práce, která je odpuzující a skličující. Mnohé operace vyžadují velkou tělesnou námahu, ale nejvíc se za práci zde platí psychicky – umrtvující jednotvárnost hodina za hodinou, den za dnem. Přitom povaha práce neposkytuje jednotlivcům nic, nač by mohli být hrdí. Člověk na montážní lince nikdy nepozná pocit, že něčeho dosáhl; prostě dává dohromady kousky – nasunul na šroub těsnící podložku, upevnil kovový pásek maticí. A pořád to jsou stejné podložky a pásky a matice, a znova a znova a znova a znova a pořád dokola. Pracovní podmínky a ohlušující hřmot ztěžují vzájemný styk, a navázat s někým přátelské vztahy je nemožné. Léta ubíhají a lidé tu proti své vůli zůstávají dál. Někteří se nervově zhroutí. Téměř žádný nemá svou práci rád.
Recenze knihy / Anotace
Možná vás právě napadlo, že vlastně nemáte špatné zaměstnání:-). I zde pan Hailey propojil výbornou znalost prostředí s osudy svých postav. Tentokrát se ocitneme v 70. letech v automobilových koncernech v Detroitu. Montážní linka stále připomíná začátky masové výroby Henryho Forda a hlavní hrdinové jsou nejen nejvyšší ředitelé se soukromými tryskáči, ale i obyčejní dělníci od pásu v Americe, která se ještě zdaleka nezbavila rasistických předsudků. Pohled do tohoto světa určitě stojí za přečtení.